חוק נתוני האשראי החדש – איך זה משפיע על המשכנתא שלך?

בטח שמעתם לא מעט בתקופה האחרונה על חוק נתוני האשראי החדש
אז היום החלטנו לעשות סדר במה בדיוק מדובר ואיך זה משפיע על המשכנתא שלנו?

בחודש אפריל 2019 נכנס לפועל חוק הקובע כי כל גוף מממן בישראל ייעזר במאגר האשראי במטרה לדלות נתונים על הלקוחות. מערכת נתוני האשראי למעשה מרכזת את כל המידע הפיננסי ועוזרת לגופים הללו (למשל לבנקים למשכנתאות) ללמוד על ההתנהלות וההיסטוריה האשראית שלנו.

אז איך זה עובד?

הגופים הפיננסיים יעבירו מידי חודש נתונים על לקוחותיהם לבנק ישראל שהקים מאגר של נתוני אשראי שמרכז את כל האינפורמציה.
מי שיקבל גישה אל אותו מאגר הן לשכות האשראי שמנתחות את הנתונים ומפיקות דו"ח אשראי אישי של כל אחד ואחת מאיתנו.

כשאתם מגיעים לבנק לקבל הלוואה, למשל משכנתא, הבנק פונה ללשכת האשראי על מנת לקבל את הדו"ח. בדו"ח נחשפת ההיסטוריה האשראית שלכם החל מהבנק בו אתם מנהלים עו"ש, מסגרת אשראי ועד חריגות או פיגורים בתשלומים החודשיים בשנים האחרונות.

DNA-1985

 איזה מידע כלול בדו"ח האשראי?    

  • באיזה בנקים אתם מנהלים עובר ושב
  • מהי מסגרת האשראי בכל חשבון
  • האם יש הלוואות, מאילו גורמים, סכומים וכו
  • היסטורית פיגורים בהלוואות
  • צ'קים שחזרו ובאיזו תקופת זמן
  • כרטיסי אשראי ועוד

האם ניתן להוציא דו"ח בעצמנו?

כן, כל אחד יכול להנפיק את הדו"ח האשראי האישי שלו. בלחיצה כאן תמצאו את כל הפרטים! את הדו"ח ניתן להזמין אחת לשנה ללא עלות באמצעות האתר המופיע כאן או ממוקד מערכת האשראי של בנק ישראל בטלפון 6194*


אז איך זה משפיע על המשכנתא שלנו?

הפירוט המקיף שמקבל הבנק מדו"ח האשראי למעשה תסייע לו בקבלת החלטה האם להעמיד לכם אשראי. חשוב להבין שהבנק יוציא דו"ח חיווי אשראי עבור כל אחד ואחת מאיתנו! ככל שהדו"ח שלנו יציג היסטוריה אשראית נקייה ומרשימה ללא פיגורים או אי עמידה בתשלומים, כך יהיה יותר קל לבנקים לאשר לנו בקלות ובמהירות הלוואה ובפרט משכנתא.
בטווח הארוך, לקוחות חלשים לא יוכלו ליטול אשראי בקלות וגם אם יקבלו הלוואה היא תהיה בריבית גבוהה, מצב שכזה מקטין את יכולת המיקוח מול בנקים אחרים שהרי כל הגופים הפיננסים יהיו חשופים למידע זהה.

על אף הדעות המתנגדות למהלך הזה, חשוב אולי לזכור שמאגר זה יכול למנוע מאנשים בעלי כושר החזר נמוך לטבוע בבורות של הלוואות. לכן אם כבר היום צברתם חובות והלוואות, אולי זה הזמן לבחון אפשרות לעשות סדר, לאחד את כל ההלוואות, להוזיל ריביות וחשוב לא פחות לשמור בזכות מהלך כזה על חשבון בנק מאוזן ללא חריגות.

לא בטוחים אם אתם יכולים לקבל משכנתא? דברו איתנו בלחיצה כאן!